Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Czy żylaki na jądrach są niebezpieczne? Jak je rozpoznać

Pończochy uciskowe na żylaki

Żylaki na jądrach nie są niebezpieczne dla męskiego organizmu, ale ważne jest, aby je rozpoznać z różnych powodów. Jeśli zauważysz duże żylaki na jądrach, powinieneś najpierw wykonać badanie USG, aby określić, z jakim schorzeniem masz do czynienia. Pozwoli Ci ono zobaczyć wielkość żył i kierunek przepływu krwi. Po obejrzeniu zdjęć z USG, będzie można ocenić stopień zaawansowania żylaków w skali od 0 do 3. Żylaki stopnia trzeciego są wystarczająco duże, aby zmienić kształt moszny.

Leczenie chirurgiczne

Istnieje wiele opcji chirurgicznych dostępnych dla osób z żylakami na jądrach. Najczęstszą procedurą jest embolizacja żylaków, czyli zabieg polegający na wkłuciu maleńkiej igły w powiększone żyły. Procedura jest stosunkowo prosta, a pacjent może zazwyczaj opuścić szpital tego samego dnia. Istnieje jednak ryzyko, w tym zakażenia i zakrzepów krwi.

Żylaki to duże, poskręcane żyły, które odprowadzają krew z jąder – informacja ta jest rezultatem pracy specjalistów strony usarya-polska.pl. Chociaż nie są one zazwyczaj zagrażające życiu, mogą zakłócać płodność. Chirurgiczne leczenie żylaków na jądrach może usunąć dotknięte nimi żyły i przywrócić normalny przepływ krwi.

Niektórzy mężczyźni, którzy cierpią z powodu żylaków na jądrach, mają również ryzyko utraty jądra, jeśli zabieg nie zadziała. Jednak jest to rzadkie, a większość mężczyzn może wrócić do pracy w ciągu jednego do dwóch dni po zabiegu. Procedura trwa około dwóch do trzech godzin.

Diagnoza

Przyczyny i objawy żylaków na jądrze są podobne do tych na nogach. W obu przypadkach, nieprawidłowe działanie zaworów żylnych powoduje poszerzenie żył. To powoduje, że zubożona w tlen krew cofa się i powoduje żylaki. Nie są znane żadne czynniki ryzyka wywołujące ten stan, ale istnieją pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju żylaków.

Diagnostyka żylaków rozpoczyna się od badania fizycznego. Jądra są zwykle badane palpacyjnie w celu wyczucia powiększonej żyły. Lekarz może również wykonać manewr Valsalvy, aby sprawdzić, czy żyły nie są nieprawidłowe. Jeśli istnieje nieprawidłowa żyła, lekarz może zasugerować wykonanie USG moszny, aby zobaczyć tkanki miękkie w jądrach. Lekarz może również wykonać zabieg chirurgiczny, otwarty lub mikrochirurgiczny, w celu usunięcia nieprawidłowej żyły.

Objawy varicocele mogą obejmować ból i dyskomfort. Mogą również pojawić się jako widoczna masa nad jądrem lub w mosznie. Mogą również prowadzić do niepłodności. Wczesna diagnoza jest kluczowa dla leczenia.

Leczenie

Leczenie żylaków na jądrze polega na wstrzyknięciu małej cewki do dotkniętej żyły, która zablokuje przepływ krwi i przekieruje krew do normalnych żył. Procedura jest zazwyczaj wykonywana w warunkach ambulatoryjnych i nie wymaga nocnego pobytu w szpitalu. Pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych zajęć zaraz po zabiegu, a ryzyko infekcji lub zakrzepu krwi jest minimalne. W większości przypadków stan ten jest nieszkodliwy i nie wpływa na płodność.

Leczenie żylaków na jądrach może obejmować wykorzystanie ultradźwięków do wizualizacji stanu jądra. Może to ujawnić, czy żylak wpływa na płodność jądra. Po leczeniu pacjenci mogą odczuwać niewielki ból przez kilka dni. Jednak ból zazwyczaj ustępuje po zabiegu i pacjenci mogą powrócić do regularnej aktywności w ciągu tygodnia.

Żylaki na jądrach mogą być spowodowane przez kilka czynników. W niektórych przypadkach zawory wewnątrz żył nie funkcjonują prawidłowo. W rezultacie krew może gromadzić się wewnątrz żył. W rzadkich przypadkach, dotknięte chorobą jądro może nawet stać się mniejsze. W takim przypadku konieczne jest leczenie, aby zapobiec pogorszeniu się stanu.

Nawroty

Żylaki na jądrach są bolesne i mogą powodować dyskomfort u mężczyzn. Są one spowodowane gromadzeniem się krwi w żyłach, co powoduje, że puchną one i powiększają się pod wpływem grawitacji. Na szczęście istnieją niechirurgiczne zabiegi, które mogą pomóc złagodzić objawy. Jednym z najczęstszych jest zastosowanie zaworu jednokierunkowego. Urządzenie to umożliwia przepływ krwi tylko w jedną stronę przez żyły, co zapobiega gromadzeniu się krwi w tym obszarze.

Gdy leczenie nie łagodzi objawów, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny. Najczęstszą procedurą chirurgiczną mającą na celu usunięcie żylaków na jądrach jest operacja otwarta. Podczas tego zabiegu wykonuje się nacięcie w pachwinie lub na brzuchu i lekarz podwiązuje żyły, które powodują ból. Po zabiegu przepływ krwi jest przekierowywany do nieuszkodzonych żył. Zabieg wymaga zwykle tylko znieczulenia miejscowego i trwa dwie godziny.

Chociaż żylaki na jądrach mogą nie wpływać na funkcjonowanie jąder, leczenie chirurgiczne tego schorzenia może mieć istotne konsekwencje dla wzrostu i wielkości jąder. Preferowane jest wczesne leczenie, ponieważ wszelkie opóźnienia mogą spowodować nieodwracalne problemy ze wzrostem. Leczenie chirurgiczne nie jest jednak odpowiednie dla wszystkich chłopców. U niektórych chłopców wystąpią jedynie niewielkie powikłania i nie będzie zauważalnych zmian. Pacjenci powinni regularnie odwiedzać swoich lekarzy w celu monitorowania postępów choroby.

Podobne tematy