Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Żylaki żyły nasiennej – jakie metody leczenia są dostępne?

Żylaki żyły nasiennej - jakie metody leczenia są dostępne?

Żylaki żyły nasiennej mogą być leczone na wiele sposobów. Niektóre z tych metod obejmują mikrochirurgię, która ma wysoki wskaźnik sukcesu i niewiele zagrożeń. Procedura ta obejmuje małe nacięcie i zazwyczaj trwa około godziny. Pacjenci szybko wracają do zdrowia i już następnego dnia mogą wrócić do pracy lub normalnych zajęć.

Przezskórna embolizacja

Przezskórna embolizacja dla żylaków żyły nasiennej jest procedurą chirurgiczną, która wykorzystuje małe cewki i chemikalia do uszczelnienia dotkniętej żyły. Zabieg może być wykonany jako procedura ambulatoryjna. Wymaga minimalnego przygotowania i jest zazwyczaj bardzo bezpieczny. Mogą jednak pojawić się pewne powikłania.

Procedura jest ogólnie uważana za jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia żylaków. Nie wymaga nacięć chirurgicznych i może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W przeciwieństwie do tego podejścia chirurgiczne wymagają rozległego przygotowania anestezjologicznego. Ponadto, wenografia jest wykorzystywana do identyfikacji żył spermatycznych wewnętrznych. Ponadto, podejście przezżylne praktycznie eliminuje ryzyko uszkodzenia tętnicy jądrowej. Zmniejsza również ryzyko rozwoju wodniaka, który jest powikłaniem naprawy chirurgicznej.

Na zabieg ten mogą zdecydować się pacjenci zarówno z żylakami moszny, jak i nasieniowodów. Wykonuje się niewielkie nacięcie nad moszną i wprowadza się maleńką rurkę do żyły nasiennej. Zabieg wymaga sedacji zmierzchowej. Nie jest bolesny i jest porównywalny do operacji. Pacjenci powinni jednak skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się temu zabiegowi.

Żylaki dotykają do 15 procent mężczyzn i występują najczęściej w średnim wieku. Nie są one na ogół poważne, ale mogą wpływać na płodność. W większości przypadków do leczenia żylaków można zastosować zabieg chirurgiczny. Ponieważ varicocele wpływają na żyłę splotu pampiniformowego, lewa strona moszny jest bardziej dotknięta. Ponadto obecność węzłów chłonnych i mas w jądrach może blokować przepływ krwi i powiększać żyłę.

Po operacji pacjent musi odpoczywać przez 10-14 dni. Do pracy biurowej może wrócić po trzech lub czterech dniach. Ponadto konieczna będzie wizyta kontrolna w celu wykonania analizy nasienia trzy do czterech miesięcy po zabiegu. W większości przypadków pacjenci będą mogli wrócić do swoich zwykłych zajęć w ciągu sześciu do 12 miesięcy.

Jeśli występują objawy, lekarz może zlecić wykonanie badania USG moszny. Test ten jest wykonywany w celu poszukiwania oznak żylaków. Badanie to może również wykazać, czy jądra są powiększone. W zależności od wielkości żylaków, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny lub niechirurgiczne metody leczenia.

Leczenie chirurgiczne jest najczęstszą formą leczenia żylaków. Istnieje kilka dostępnych opcji leczenia, w tym ultradźwięki i embolizacja przezskórna. Procedura ta polega na wstrzyknięciu metalu lub balonu do żyły i umieszczeniu go pod kontrolą lekarza. Metoda ta jest bezpieczna i skuteczna w przypadku żylaków moszny. Może poprawić liczbę plemników i płodność w nawet 75% przypadków. Niektórzy pacjenci doświadczyli również zwiększenia rozmiaru jąder, a wskaźnik ciąż wynosi około 60%.

Podwiązanie chirurgiczne

Podwiązanie chirurgiczne żylaków powrózka nasiennego jest zabiegiem, który ma na celu zmniejszenie lub wyeliminowanie żylaka powrózka nasiennego. Wykonuje się go za pomocą cienkiego cewnika, który jest wprowadzany do małego nacięcia wykonanego w okolicy pachwiny. Lekarz następnie wstrzyknie barwnik kontrastowy, aby pomóc w wizualizacji żyły. Po tym, lekarz będzie mapować żyły za pomocą cewek, balonów lub cząstek, które będą wiązać się z wyściółką żyły i blokować przepływ krwi do niego. To zmniejszy lub zablokuje żylaki i przekieruje przepływ krwi do innych zdrowych dróg.

Subfascial endoskopowa chirurgia perforatora jest również opcją dla podwiązania tej żyły. Technika ta zmniejsza liczbę żył perforujących w 1 roku po operacji. Badano również ból pooperacyjny i akceptację zabiegu przez pacjenta.

SEPS jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Pacjent układany jest w pozycji leżącej z uniesionym i lekko zgiętym kolanem. Nacięcie o długości około 10 mm wykonuje się na skórze około 4 centymetrów przyśrodkowo od kości piszczelowej. Wykonuje się poprzeczne nacięcie na powięzi. Następnie w przestrzeni podpowięziowej umieszcza się retraktory.

SEPS wykazano, że jest skuteczny i bezpieczny. Dwadzieścia siedem procent pacjentów w badaniu doświadczyło wygojenia owrzodzeń na nogach w ciągu 12 tygodni. Tylko jeden pacjent wymagał przeszczepu skóry o podzielonej grubości. Pacjenci byli monitorowani przez 3,7 roku, a u dwóch pacjentów wystąpiły nawroty choroby.

Istnieje wiele przyczyn powstawania żylaków. Krew może nie płynąć prawidłowo lub zastawki są uszkodzone. W takim przypadku krew może gromadzić się w żyle i powodować jej powiększenie. W innych przypadkach obrzęknięte węzły chłonne lub masa mogą blokować przepływ krwi do jąder, powodując obrzęk żył mosznowych.

Badanie było retrospektywnym przeglądem pojedynczego ośrodka, a niektórzy pacjenci stracili szansę na kontynuację. Głównym celem badania było sprawdzenie, czy pacjenci tolerowali zabieg, czy nie. Około połowa pacjentów poddanych zabiegowi odczuwała pewien stopień bólu po zabiegu, ale większość z nich odczuwała ulgę w ciągu kilku tygodni. Autorzy nie byli w stanie stwierdzić, czy ten ból był wynikiem zabiegu, czy nie.

Pacjenci powinni rozważyć zarówno ryzyko, jak i korzyści związane z chirurgicznym podwiązaniem przed przystąpieniem do zabiegu. Zabieg ten jest realną opcją, jeśli inne metody leczenia nie przynoszą ulgi. Procedura ta pomaga również przywrócić przepływ krwi do reszty układu rozrodczego.

Chirurgia

Żylaki seminus mogą wymagać operacji, aby je naprawić. Operacja żylaków powrózka nasiennego jest wykonywana poprzez umieszczenie rurki w dotkniętej żyle i wykorzystanie promieniowania rentgenowskiego do prowadzenia lekarza. Dostawca usług medycznych może również wstrzyknąć materiał kontrastowy, aby wzmocnić zdjęcia rentgenowskie. Po wprowadzeniu rurki, lekarz wpuści do chorej żyły specjalny płyn lub małą cewkę. Ten środek blokujący uniemożliwi przepływ krwi przez powiększoną żyłę, co powinno spowodować jej obkurczenie. Procedura jest stosunkowo prosta, a pacjenci zazwyczaj są w stanie wrócić do domu tego samego dnia. Jednak procedura nie jest pozbawiona ryzyka.

Chociaż stan może być bezobjawowy, możliwe jest, aby żylak powodował problemy z płodnością u mężczyzn. Stan ten jest często spowodowany przez słabo funkcjonujące zawory żyły mosznowej, co powoduje, że krew gromadzi się w mosznie i sprawia, że wydaje się ona większa. Może być również spowodowane przez lewą nerkę ciągnącą po lewej stronie moszny mocniej niż prawa. Nieoperacyjne zabiegi na żylaki obejmują ibuprofen i wsparcie moszny. Jeśli stan jest bardziej poważny, może być wymagana operacja. W takim przypadku chirurg oceni wielkość i kształt żyły jądrowej oraz jej połączenie z tętnicą jądrową.

W niektórych przypadkach chirurg może potrzebować wykonać zabieg drenażu, aby usunąć krew, która zebrała się po zabiegu. Często wystarcza to do leczenia objawów. Po operacji może dojść do zakażenia, ale rzadko powoduje ono poważne problemy. Jeśli zakażenie wystąpi, leczenie może obejmować antybiotyki i miejscową pielęgnację rany.

Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Chirurg uzyskuje dostęp do chorego miejsca poprzez nacięcie w pachwinie lub górnej części uda. Zabieg może trwać od 30 do 40 minut. Pacjent zazwyczaj może powrócić do normalnych zajęć następnego dnia.

Żylaki seminerwowe są podobne do tych w nogach. Nieprawidłowe powiększenia tych żył mogą blokować przepływ krwi do reszty układu rozrodczego. Może to wpływać na jakość nasienia mężczyzny, co może prowadzić do niepłodności.

Zabieg chirurgiczny na żylaki moszny może być dobrym rozwiązaniem dla mężczyzny, który jest zaniepokojony poczęciem dziecka. Procedura ta może poprawić jakość produkcji plemników u mężczyzn z powiększonymi żyłami nasiennymi. Po zabiegu, mężczyzna będzie musiał używać lodu przez 20 minut z każdej godziny. Następnie powinien unikać masturbacji przez co najmniej tydzień. W tym czasie powinien również unikać podnoszenia rzeczy cięższych niż 10 funtów. Okres rekonwalescencji wynosi zazwyczaj około dwóch tygodni. Niektórzy mężczyźni są w stanie wrócić do pracy tydzień po zabiegu, ale najlepiej jest stosować się do zaleceń chirurga dotyczących bezpiecznej aktywności.

Operacja jest na ogół bezpieczna i udana. Zabieg zwiększy jakość nasienia i poprawi płodność. W zależności od ciężkości żylaków, procedura ta może zwiększyć szanse na poczęcie o 20 do 60 procent. Jednak nie jest to lekarstwo na wszystkie przypadki niepłodności. Analiza nasienia będzie musiała być wykonana, aby określić, czy płodność poprawiła się po zabiegu. Jeśli nie, pacjent będzie potrzebował kolejnej procedury lub nawet operacji.

Podobne tematy