Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Usuwanie żylaków radiofrekwencją

Co zrobić z żylakami w młodym wieku

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej to zabieg ambulatoryjny, który poprawia krążenie i jest nieinwazyjny. Wykonywany jest przez małe nacięcie z wykorzystaniem wskazówek ultradźwiękowych w celu dostarczenia stałej ilości ciepła do ścian żyły. Ciepło powoduje zapadanie się ścian żyły, co pozwala na wchłonięcie jej do otaczającej tkanki. Procedura ta jest stosunkowo bezpieczna, nie wymaga hospitalizacji i jest wysoce skuteczna.

Powikłania usuwania żylaków radiofrekwencją

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest mało inwazyjną procedurą, która jest stosowana w leczeniu żylaków. Procedura ta wykorzystuje ciepło generowane z częstotliwością radiową do zniszczenia żyły i przywrócenia zdrowego krążenia. Jest bardziej skuteczna niż usuwanie żył i ma mniej powikłań. Procedura ta polega na wykonaniu małego nacięcia w nodze i użyciu energii o częstotliwości radiowej do zamknięcia problematycznej żyły od wewnątrz. Jest to procedura bezpieczna i nie wymaga hospitalizacji.

Pacjenci otrzymują zwykle przed zabiegiem środek znieczulający miejscowo, aby znieczulić skórę. Lekarz może również zastosować znieczulenie miejscowe, aby znieczulić obszar, w którym zostanie wprowadzony cewnik. Cewnik jest następnie wprowadzany przez małe nacięcie na skórze, a końcówka cewnika jest następnie umieszczana wewnątrz rozszerzonej żyły. Po umieszczeniu cewnika wewnątrz żyły, energia o częstotliwości radiowej jest stosowana do żyły. Zabieg jest często szybki i łatwy, a większość pacjentów będzie mogła wrócić do normalnych zajęć w ciągu kilku dni.

Istnieje kilka zagrożeń związanych z procedurą, które obejmują krwawienie, zakażenie i blizny. Pacjenci, którzy są medycznie wysokiego ryzyka może również nie być dobrym kandydatem do procedury. Pacjenci, którzy cierpią na zakrzepy krwi, reumatoidalne zapalenie stawów lub sklerodermię są w grupie podwyższonego ryzyka powikłań.

Ponieważ ablacja prądem o częstotliwości radiowej jest zabiegiem minimalnie inwazyjnym, nie jest tak bolesna jak inne metody usuwania żylaków. Zabieg wykonywany jest w gabinecie i wymaga jedynie niewielkiego nacięcia skóry. Po zabiegu pacjenci są zobowiązani do noszenia pończoch uciskowych i mogą stracić trochę wagi. Po zabiegu pacjenci powinni być pewni, że podnoszą swoje nogi, kiedy tylko jest to możliwe.

Zazwyczaj pacjenci poddawani tej procedurze powinni unikać alkoholu, kofeiny i palenia papierosów. Ponadto, pacjenci powinni ujawnić wszelkie alergie lub nietolerancje przed zabiegiem. Pacjenci nie powinni również jeść ani pić niczego w ciągu dwóch godzin przed zabiegiem. Pacjenci powinni pozostać w znieczuleniu ogólnym aż do zakończenia procedury. Procedura jest zazwyczaj wykonywana na dolnej części nogi, ale może być również wykonana na kostce.

Nie stwierdzono istotnych powikłań około- i pooperacyjnych. Ogólna skuteczność leczenia była porównywalna. Wskaźnik rekanalizacji wynosił 3,6% w grupie EVLA i 5,6% w grupie RFA. RFA nie była istotnie skuteczniejsza od endovenous laser ablation.

Ablacja prądem o częstotliwości radiowej może być stosowana do usuwania żylaków. Zabieg ten jest stosowany jako alternatywa dla chirurgicznego usuwania żylaków. Zabieg wykonywany jest zwykle na dużych żylakach odpiszczelowych. Żyła odpiszczelowa musi mieć co najmniej 4,5 mm średnicy, aby nadawała się do tego zabiegu.

Long-term success of phlebectomy for vascular varicose veins

Phlebectomy is a minimally invasive surgical procedure used to remove surface varicose veins. Wykonuje się ją za pomocą drobnych nakłuć nad powiększonymi żyłami i wytwarza niskie lub żadne blizny. Zwykle trwa to tylko 30 minut do jednej godziny. Jest to bezpieczna procedura z niskim ryzykiem powikłań i wysokim wskaźnikiem sukcesu.

Pacjenci byli obserwowani przez okres 5 lat. Rejestrowano ich wyjściowe dane demograficzne i wyniki kliniczne. W Grupie 1 wskaźnik nawrotów wynosił 2% (1 pacjent) w porównaniu do 4,9% (2 pacjentów). Jednak w Grupie 2 wskaźnik nawrotów był prawie dwukrotnie wyższy niż w Grupie 1.

Po poddaniu się zabiegowi pacjenci mogą odczuwać pewną bolesność wokół leczonego obszaru. Jest to normalna reakcja na zabieg, a przeciwzapalne leki przeciwbólowe pomogą złagodzić ból. Większość pacjentów wraca do normalnych czynności bezpośrednio po zabiegu. Mogą oczekiwać, że do 80 procent wstrzykniętych żylaków zniknie z każdą sesją.

Podczas zabiegu pacjent zostanie poddany znieczuleniu miejscowemu. Małe nacięcie zostanie wykonane przez powierzchnię nogi. Żylak zostanie usunięty przez to nacięcie, a pacjent może po tym zabiegu chodzić.

Chociaż żylaki mogą wystąpić w wielu miejscach ciała, najczęściej występują w nogach. Ból spowodowany przez te żyły może utrudniać chodzenie i sprawiać, że osoba cierpiąca nie może spać w nocy.

Długoterminowe wyniki RFA są dobre. Leczenie to okazało się skuteczne przez ponad 10 lat. Procedura jest bezpieczna i wygodna dla pacjentów, a jej wyniki są doskonałe. Pacjenci są na ogół zadowoleni z zabiegu. Procedura ta jest świetną opcją w leczeniu żylaków naczyniowych.

Pacjenci będą zobowiązani do noszenia pończoch uciskowych przez kilka dni po zabiegu. To pomoże zwiększyć przepływ krwi w leczonym obszarze. Pacjenci będą musieli również unikać forsownych ćwiczeń i podnoszenia ciężarów przez co najmniej jeden tydzień. Jednak ten czas rekonwalescencji jest krótki w porównaniu z innymi procedurami, a powrót do zdrowia jest zazwyczaj szybki. Jednak niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekkie zasinienie lub bolesność po zabiegu.

Pacjenci nie doświadczą długoterminowych skutków ubocznych po zabiegu. Jest to dobra opcja dla tych, którzy nie są w stanie tolerować operacji lub którzy wolą niechirurgiczne zabiegi. Procedura ta jest mało inwazyjna, z minimalnym czasem przestoju. Jest to doskonała opcja leczenia zaburzeń żylnych i ma doskonałe wyniki długoterminowe.

Pacjenci byli obserwowani przez pięć lat po zabiegu. Pielęgniarka prowadząca badanie przejrzała dokumentację medyczną każdego pacjenta. Określili oni również, czy pacjenci powrócą do normalnych czynności. Większość pacjentów wznowiła normalne czynności w ciągu 24 godzin. Jednak niewielka grupa pacjentów nie była w stanie wrócić z powodu zmiany miejsca zamieszkania lub z innych powodów.

Powikłania Endovenous laser ablation for varicose veins

EVLA, czyli endovenous laser ablation, to zabieg wykorzystujący laser wysokiej częstotliwości do trwałego zamknięcia problematycznych żył. Procedura jest bezpieczna dla większości pacjentów i jest skuteczna w leczeniu powierzchownej niewydolności żylnej. Chociaż procedura ta może powodować niewielką ilość bólu, pacjenci mogą wznowić normalne czynności bezpośrednio po zabiegu. Zabieg ten daje również podobne rezultaty kosmetyczne jak inne metody usuwania żył.

Istnieją pewne przeciwwskazania do SEPS, w tym towarzysząca choroba okluzyjna tętnic i zakażony wrzód. Niektóre warunki medyczne, takie jak zakrzepica żył głębokich w wywiadzie, również sprawiają, że SEPS jest nieodpowiednią opcją dla wielu pacjentów.

W randomizowanym badaniu kontrolowanym należy zmierzyć czas do wygojenia się owrzodzenia i częstość nawrotów. Powinno również oceniać działania niepożądane procedury i jej efektywność kosztową. Ponadto badanie powinno obejmować również jakość życia pacjentów.

Niektóre potencjalne zagrożenia związane z endovenous laser ablation obejmują ból i ekchymozę. W wyniku zabiegu może również dojść do oparzeń skóry. Rzadkim, ale poważnym ryzykiem powikłań jest zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna.

Pacjenci z historią żylaków powinni omówić te obawy z lekarzem przed poddaniem się tej procedurze. Zabieg ten nie jest lekarstwem i może wymagać kilku wizyt dla uzyskania optymalnych rezultatów. Po zabiegu EVLA pacjenci mogą spodziewać się ulgi trwającej od tygodni do miesięcy. Niektórzy pacjenci mogą potrzebować późniejszych procedur uzupełniających, w zależności od ciężkości ich stanu. Niemniej jednak, EVLA może pomóc w zmniejszeniu wyglądu i objawów żylaków, a także może pomóc w zapobieganiu nawrotom.

Ponieważ procedura ta jest uważana za eksperymentalną i badawczą, wiążą się z nią również pewne zagrożenia. Chociaż ablacja endovenous jest bezpieczna dla większości pacjentów, powinna być stosowana tylko w ostateczności, po tym jak inne opcje leczenia zawiodły.

Po zabiegu pacjenci są zwykle instruowani, aby nosić ochronne okulary podczas pracy lasera. Mogą być im również przepisane leki przeciwzapalne lub pończochy uciskowe w celu zmniejszenia ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Zabieg trwa około pięciu minut i wymaga minimalnego czasu rekonwalescencji. Podczas zabiegu pacjenci mogą usłyszeć ostrzegawczy brzęczyk, ale nie będą odczuwać bólu.

Procedura EVLT jest ogólnie uznawana za bezpieczną, a pacjenci wymagają zwykle od dwóch do czterech zabiegów. Liczba zabiegów zależy od nasilenia żylaków i długości czasu, w którym pacjent miał objawy. Procedura ma również niewiele przeciwwskazań, co czyni ją doskonałym wyborem dla większości pacjentów.

Przed zabiegiem pacjenci powinni poinformować swoich opiekunów medycznych o wszelkich lekach, które mogą przyjmować, a także o wszelkich alergiach. W niektórych przypadkach pacjenci mogą wymagać zaprzestania przyjmowania leków rozrzedzających krew, w tym aspiryny i niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Podczas rekonwalescencji pacjenci powinni nosić pończochy uciskowe przez cały dzień, również w nocy. Muszą również usunąć wszelką biżuterię.

Podobne tematy