Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Pijawki na żylaki – czy pomagają?

Pijawki na żylaki - czy pomagają?

Pijawki są używane do leczenia żylaków i są już od dawna. Proces polega na tym, że pijawka przyczepia się do dotkniętej żyły i gryzie ją. Jest to bezbolesna, nieszkodliwa procedura. Pijawka pozostaje przymocowana do dotkniętego obszaru przez około 20 do 40 minut. Ślina pijawki zawiera właściwości, które pomagają zapobiegać krzepnięciu krwi i poprawiają krążenie.

Terapia pijawką lekarską łagodzi zatory żylne po operacjach rekonstrukcyjnych i plastycznych

Terapia pijawką lekarską to zabieg, który może pomóc w łagodzeniu zatorów żylnych po operacjach plastycznych i rekonstrukcyjnych. Zabieg ten jest formą zastosowania naturalnych pijawek lekarskich i jest ogólnie bezpieczny i dobrze tolerowany. Pijawka może jednak powodować pewne działania niepożądane, a pacjenci powinni być zawsze informowani o potencjalnym ryzyku przed wyrażeniem zgody na zabieg.

Ważne jest uzyskanie pisemnej świadomej zgody pacjenta przed zastosowaniem terapii pijawką lekarską. Przed zabiegiem należy podać antybiotyki. Terapia pijawką lekarską może wymagać powtarzania zabiegów, dlatego zaleca się podawanie pacjentowi antybiotyków przeciwko bakteriom z rodzaju Aeromonas. Ogólnie rzecz biorąc, pacjent potrzebuje dwóch lub więcej zabiegów dziennie przez okres od dwóch do sześciu dni. Najlepiej, jeśli poziom hemoglobiny u pacjenta wynosi co najmniej 8 g/d, aby mógł on otrzymać leczenie.

Terapia pijawkami jest stosowana od dziesięcioleci w leczeniu zlokalizowanych zatorów żylnych po operacjach plastycznych i rekonstrukcyjnych. Stosowanie pijawek do celów medycznych jest często określane jako hirudoterapia i jest zatwierdzone przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Pijawki są hodowane na farmach pijawek w całym kraju. Są one odkażane przed przystawieniem do pacjenta. Pacjenci mają kontakt z pijawkami tylko raz, a następnie są one usuwane jako odpady medyczne.

Chociaż opublikowano wiele opisów przypadków i małych serii przypadków opisujących wartość terapeutyczną terapii pijawkami, nie przeprowadzono żadnych badań na dużą skalę dotyczących tego leczenia. Badania te podkreślają korzyści terapeutyczne płynące z terapii pijawkami, ale nie zapewniają spójnego przeglądu wcześniejszych doświadczeń. Aby wypełnić tę lukę, przeszukano PubMed w celu znalezienia badań na ludziach od 1966 do 2009 roku. Pierwszorzędną miarą wyników każdego badania był sukces, a drugorzędnymi wynikami były: liczba zastosowanych zabiegów z użyciem pijawek, liczba przyczepionych pijawek i transfuzje krwi.

Poprawia przepływ krwi

Spożywanie odpowiednich pokarmów może mieć istotny wpływ na zdrowie układu krążenia i może pomóc w zapobieganiu żylakom i innym schorzeniom związanym ze słabym krążeniem. Wiele pokarmów, które spożywasz codziennie, ma wysoką zawartość witamin i przeciwutleniaczy, które pomagają poprawić krążenie i zmniejszyć ryzyko chorób żył. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o żywności, która jest wysoka w te składniki odżywcze i jak mogą one korzystnie wpłynąć na zdrowie żył.

Codzienne umiarkowane ćwiczenia mogą pomóc poprawić przepływ krwi w nogach. Nawet jeśli pracujesz przy biurku, znalezienie czasu na rozciąganie i spacer po biurze jest korzystne. Masaż również może poprawić krążenie i napięcie mięśni. Ważne jest jednak, aby unikać masowania bezpośrednio dotkniętego obszaru. Zamiast tego najlepiej jest masować w kierunku serca.

Aktywność fizyczna, taka jak chodzenie czy bieganie, to doskonałe sposoby na poprawę przepływu krwi. Utrzymywanie niskiej wagi jest również ważne, ponieważ zmniejszy to nacisk na żyły. Staraj się również unikać noszenia ubrań na wysokich obcasach, ponieważ mogą one powodować gromadzenie się krwi w żyłach. Innym świetnym sposobem na zwiększenie przepływu krwi jest noszenie pończoch uciskowych. Skarpety te wywierają delikatny nacisk na nogę, co pomaga w przepływie krwi przez żyły.

Ważne jest, aby odwiedzić lekarza, jeśli masz objawy żylaków. Badanie przedmiotowe pozwoli lekarzowi określić, czy występują zaawansowane objawy przewlekłej niewydolności żylnej, takie jak obrzęk lub owrzodzenie. Ponadto, badania ultrasonograficzne żył mogą wykryć skrzepy krwi i nieszczelne zastawki żylne. Dodatkowe badania mogą być również konieczne, aby wykluczyć inne podstawowe warunki medyczne.

Pompuje zdrowe enzymy do narządu

Pijawki wprowadza się do żyły, umieszczając je w punktach na ciele, gdzie będą wywierać największy nacisk. Do tych punktów należą kość krzyżowa, nad macicą i wątroba. Mogą być również stosowane miejscowo do żyły, w oparciu o objawy. W niektórych przypadkach, pijawki są umieszczone we wzorze szachownicy wzdłuż żyły. Procedura może trwać do 12 sesji.

Pijawki są czasami stosowane w połączeniu z lekami w celu zmniejszenia bólu spowodowanego przez żylaki. Oprócz zmniejszenia bólu i zwiększenia odporności, pijawki poprawiają również nastrój, zmniejszają niepokój i drażliwość. Znane są również z tego, że zwiększają kreatywne myślenie i zdolność do pracy organizmu. Aby jednak zabiegi z użyciem pijawek były skuteczne, muszą być stosowane pod nadzorem specjalisty medycznego, który wie, jak stosować pijawki.

Pijawki zawierają ponad 80 biologicznie aktywnych substancji, które pomagają w funkcjonowaniu organów wewnętrznych organizmu. Substancje te pomagają organizmowi w eliminacji toksyn, poprawiają metabolizm śródmiąższowy i zapobiegają starzeniu się tkanek. Zapobiegają również zakrzepicy pooperacyjnej i zapaleniu tkanki podskórnej. Ponadto mogą leczyć zaburzenia nerwów obwodowych.

Pijawki mają długą historię stosowania. Słynni uzdrowiciele od dawna uznawali pozytywne działanie pijawek. Współcześni naukowcy jeszcze bardziej wyjaśnili lecznicze działanie tej metody. Te zwierzęta pompują zdrowe enzymy do organów poprzez swoją ślinę.

Podobne tematy