Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Jak przygotować się do zabiegu usuwania żylaków piankowych – kilka wskazówek

Jak przygotować się do zabiegu usuwania żylaków piankowych - kilka wskazówek

Jeśli rozważasz piankowe usuwanie żylaków, jest kilka rzeczy, które należy wiedzieć o procedurze. Przede wszystkim, musisz być świadomy potencjalnych skutków ubocznych procedury. Procedura będzie prawdopodobnie powodować ból przez okres do dwóch tygodni, więc będziesz musiał upewnić się, że jesteś na to przygotowany.

Efekty uboczne skleroterapii

Efekty uboczne skleroterapii są niewielkie i zazwyczaj zanikają w ciągu kilku miesięcy. Niektóre z najczęstszych efektów ubocznych to podniesiona lub stwardniała skóra w pobliżu leczonego obszaru, lekki obrzęk i ból oraz siniaki. Antybiotyki, jak również inne leki, powinny być zatrzymane co najmniej trzy do sześciu dni przed zabiegiem. Należy również odstawić leki przeciwzapalne, ponieważ mogą one zakłócać działanie środka sklerotyzującego. Leki przeciwbólowe lub acetaminofen mogą być przyjmowane, ale nie powinny być przyjmowane 48 godzin przed zabiegiem.

Jeśli masz żylaki, skleroterapia może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Procedura ta może całkowicie wyeliminować dotknięte żyły, ale istnieją pewne możliwe skutki uboczne. Być może będziesz musiał unikać ekspozycji na słońce przez kilka dni i basenów przez kilka. Ponadto, nie powinieneś latać przez kilka dni po zabiegu. Jeśli niedawno urodziłaś lub jesteś w ciąży, skleroterapia nie jest zalecana.

Oprócz bólu, którego możesz doświadczyć, skleroterapia może być ryzykowna dla kobiet w ciąży. Stosowane chemikalia w zastrzykach mogą być szkodliwe dla płodu i mogą przechodzić do mleka matki. Podobnie, może powodować reakcje alergiczne u niektórych pacjentów. Niemniej jednak, procedura ta jest ogólnie bezpieczna i skuteczna w przypadku mniejszych żylaków.

Ze skleroterapią wiąże się również ryzyko infekcji. Ryzyko to jest mniejsze niż jeden na tysiąc, ale nadal jest to ryzyko. Może powodować zakrzepy krwi, stany zapalne i niepożądane reakcje na roztwór sklerotyzujący. Ponadto istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia skóry, co może skutkować powstaniem trwałej blizny.

Skleroterapia jest na ogół zabiegiem ambulatoryjnym. Po zabiegu należy nadal nosić pończochy uciskowe przez około tydzień. Pacjenci powinni unikać golenia nóg przez kilka dni po zabiegu. Następnie należy nosić wygodne ubranie, aby uniknąć podrażnienia leczonego obszaru.

Skleroterapia jest procedurą, która wykorzystuje bardzo cienką igłę do wstrzykiwania płynnego roztworu do dotkniętej żyły. Roztwór ten powoduje, że żyła zapada się i skleja, wymuszając przepływ krwi do innych żył. Żyła będzie wtedy zniknąć. Zazwyczaj cała procedura zajmuje nie więcej niż godzinę. Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć niewielkiego kłucia i skurczu po zabiegu.

Pacjenci powinni spodziewać się wyników w ciągu trzech do sześciu tygodni. Jednak duże żyły mogą wymagać wielu zabiegów. W większości przypadków, żyły, które reagują na leczenie nie pojawią się ponownie. Jednak z czasem mogą powstać nowe żyły. Aby sprawdzić, czy leczenie zakończyło się sukcesem, należy udać się do radiologa interwencyjnego na wizytę kontrolną. Będzie ona obejmować badanie obrazowe i badanie przedmiotowe.

W rzadkich przypadkach skleroterapia może wywołać zator paradoksalny. Najczęstszym czynnikiem ryzyka jest otwór owalny (patent foramen ovale), czyli stan, w którym przegroda międzykomorowa (septum primum) i przegroda międzykomorowa (septum secundum) nie łączą się prawidłowo. Stan ten dotyczy od szesnastu do trzydziestu procent pacjentów. W większości badań nad zatorowością paradoksalną nie oceniano jednak czynników ryzyka wynikających z obecności drożnego otworu owalnego.

Przygotowanie do zabiegu

Istnieje kilka wskazówek, których należy przestrzegać przed poddaniem się zabiegowi piankowego usuwania żylaków. Na przykład, należy nosić wygodne ubrania do zabiegu. Należy również poinformować lekarza o wszelkich aktualnych lekach i suplementach, które przyjmujesz. Lekarz poprosi również o przebranie się w szpitalny fartuch. Sam zabieg będzie wymagał poddania się znieczuleniu miejscowemu w miejscu nacięcia. Następnie lekarz wykona małe pionowe nacięcia w miejscu dotkniętym chorobą.

Zabieg polega na wstrzyknięciu środka sklerotyzującego (substancji zapobiegającej przedostawaniu się krwi do żyły) do chorej żyły. Przed zabiegiem należy wykonać badanie ultrasonograficzne. Pomoże to lekarzowi określić optymalną lokalizację. Następnie do nacięcia zostanie wprowadzony haczyk żylny. Lekarz powinien sprawdzić miejsce pod kątem refluksu i wstrzyknąć niewielką ilość roztworu sklerotyzującego. Po tym zabieg będzie przeprowadzony podobnie jak w przypadku tradycyjnego AP. Stężenie preparatu sklerotyzującego zależy od średnicy chorej żyły.

Przed piankowym usuwaniem żylaków należy odpowiednio zapoznać się z procedurą. Żylaki są spowodowane osłabieniem zastawek, co oznacza, że krew będzie gromadzić się w żyle i powodować jej obrzęk. Symptomy tego stanu obejmują ciężkość, ból, swędzenie, skurcze i zapalenie dotkniętych obszarów.

Chociaż nie ma ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył głębokich po tym zabiegu, może on spowodować, że skóra stanie się brązowa. Ogólnie rzecz biorąc, skóra zagoi się w ciągu kilku miesięcy do roku po zabiegu. U niektórych pacjentów może wystąpić owrzodzenie w miejscu wstrzyknięcia. Te zagoją się, ale mogą pozostawić ciemnobrązową plamę. Na szczęście powikłania te rzadko są trwałe, a pacjenci zazwyczaj mogą natychmiast wrócić do pracy.

Zastosowanie odpowiedniego znieczulenia przed zabiegiem jest niezbędne. Może ono powodować kłucie i kaszel podczas zabiegu, ale efekty te są zwykle przemijające. U niektórych osób mogą wystąpić nawet reakcje alergiczne na piankę. Należy również zadbać o to, aby mieć wystarczająco dużo czasu na regenerację po zabiegu, ponieważ opuchlizna może utrzymywać się przez wiele miesięcy po nim. W zależności od stopnia zaawansowania zabiegu, może być konieczne przyjmowanie leków przeciwzapalnych.

Skleroterapia jest na ogół zabiegiem ambulatoryjnym. Upewnij się, że przyniesiesz wygodne ubranie, zwłaszcza jeśli masz operację na nogach. Może być również konieczne zorganizowanie transportu do domu po zabiegu. Lekarz wstrzyknie roztwór do chorego miejsca pod kontrolą ultradźwięków. Podczas zabiegu mogą wystąpić skurcze lub pieczenie, ale powinny one trwać tylko kilka minut.

Zanim lekarz będzie mógł rozpocząć zabieg, musi zapoznać się z historią choroby i stanem fizycznym pacjenta. Ważne jest również, aby przed zabiegiem zaprzestać przyjmowania jakichkolwiek leków rozrzedzających krew, ponieważ mogą one spowodować krwawienie podczas zabiegu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą pokryć koszty zabiegu, jeśli pacjent przedstawi dowód swojego stanu zdrowia.

Objawy zakrzepicy żył głębokich

Żylaki na nogach są często oznaką tworzenia się skrzepu krwi, poważnego stanu, który może powodować powikłania, w tym zatorowość płucną. Skrzepy krwi mogą powstać, gdy zawór żylny zawiedzie, a także gdy krew gromadzi się wewnątrz uszkodzonej żyły. Objawy zakrzepicy żył głębokich mogą obejmować intensywny ból i obrzęk nóg. Jeśli nie jest leczona, skrzep krwi może przemieszczać się po całym organizmie i powodować uszkodzenia serca i zastawek.

Po ablacji żylaków, włókno lub cewnik są usuwane, a obszar jest bandażowany i uciskany, aby zatrzymać krwawienie. Kilka tygodni lub miesięcy później, dotknięta noga powinna być wolna od bólu. Żyła może stać się wrażliwa, a lekarze mogą przepisać przeciwzapalne leki przeciwbólowe, aby zmniejszyć obrzęk. Skrzep krwi może utworzyć się w leczonej żyle lub przenieść się do żyły głębszej.

Jeśli cierpisz na zakrzepicę żył głębokich, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, może być konieczne poddanie się innym zabiegom w celu złagodzenia dyskomfortu lub skrzepu krwi. Zakrzepica żył głębokich może prowadzić do zatorów płucnych i powinna być leczona odpowiednimi lekami.

Zakrzepica spowodowana wstrzyknięciami pianki może prowadzić do poważnych powikłań. Stan ten może doprowadzić do zatoru płucnego, a nawet martwicy tkanek i może skutkować koniecznością przeprowadzenia operacji. Zastrzyki z pianki do żył są jednak wykonywane pod kontrolą ultrasonograficzną w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Chociaż zakrzepica żył głębokich jest stosunkowo rzadka, może powodować poważne problemy. W niektórych przypadkach pacjenci mogą potrzebować leków rozrzedzających krew, które mogą zmniejszyć szanse na powstanie skrzepu. Osoby ze skłonnością do trombofilii są bardziej narażone na ten stan, ale istnieją sposoby zarządzania stanem, aby zmniejszyć ryzyko.

Pacjenci cierpiący na poważne i duże żylaki mogą odnieść korzyści ze skleroterapii. Osoby z historią zakrzepów krwi mogą nie być odpowiednimi kandydatami do tej procedury. Jednak procedura ta jest bezpieczna dla większości pacjentów. Dostawca opieki zdrowotnej może wymagać dwóch lub trzech sesji, aby zakończyć leczenie, w zależności od wielkości dotkniętych żył.

Przed zabiegiem istotne jest, aby pacjenci byli świadomi ryzyka związanego z zabiegiem. Przed zabiegiem lekarz przeprowadzi egzamin fizyczny, a także dokładny wywiad medyczny. Pacjenci powinni zaprzestać przyjmowania leków rozrzedzających krew przed zabiegiem usunięcia żylaków piankowych.

Niektórzy pacjenci są w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia zakrzepicy żył głębokich, w tym pacjenci otyli. W niedawno opisanym przypadku otyła 44-letnia kobieta przeszła we wrześniu 2009 roku zabieg UGFS z powodu nawracającego prawego GSV CEAP C4 VV. Podczas zabiegu użyto osiem mL 3% pianki STS i sześć kaniul. Cztery tygodnie po zabiegu u pacjentki pojawił się ból nogi. Rozpoznano u niej DVT żyły łydkowej i rozpoczęto podawanie LMWH przez 3 miesiące, ale nie zgłosiła się jeszcze na kontrolę po 12 miesiącach.

Chociaż skleroterapia piankowa jest generalnie bezpieczna, istnieje kilka powikłań i efektów ubocznych. Większość z nich jest niewielka i nie jest poważna, ale lekarze muszą być świadomi tego ryzyka i podejmować środki zapobiegawcze. Zabieg trwa na ogół 30 do 45 minut, a pacjenci mogą wrócić do swoich normalnych zajęć krótko po nim.

Podobne tematy