Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Usuwanie żylaków pianką

Usuwanie żylaków pianką

Piankowe usuwanie żylaków jest zabiegiem przeznaczonym do leczenia dużych żylaków. Zabieg wykonywany jest w obrazowaniu ultrasonograficznym w gabinecie zabiegowym. Jest to zabieg nieinwazyjny i nie wymaga znieczulenia ani sedacji. Polega na użyciu igły do wstrzyknięcia pianki do głównej żyły powierzchniowej. W trakcie zabiegu pacjent odczuwa jedynie niewielki dyskomfort. Obrazowanie ultrasonograficzne jest wykorzystywane do kierowania umieszczeniem igły.

Leczenie dużych żylaków sklerozantem spienionym

Zabieg polega na aplikacji sklerozantu spienionego do zmienionych chorobowo żył. Sklerozant ma za zadanie uszkodzić wewnętrzną wyściółkę żyły, powodując zakrzepnięcie krwi w jej wnętrzu. Z czasem organizm zniszczy żyłę. Pacjenci, którzy mają duże żyły mogą być kandydatami do skleroterapii.

Zabieg ten jest wykonywany przez lekarza przy użyciu technologii ultradźwiękowej w celu zlokalizowania dotkniętej żyły. Gdy spieniony sklerozant dotrze do żyły, obkurczy ją do cienkiej warstwy. Pacjenci powinni zauważyć ulgę po zabiegu. Żyła nie będzie już widoczna pod skórą. Procedura ta jest bezpieczniejsza niż chirurgiczne usuwanie żył i zmniejsza ryzyko infekcji. Wiąże się również z minimalną ilością przestojów.

Skleroterapia piankowa wykorzystuje rozcieńczony sklerozant, który jest wstrzykiwany do dotkniętej żyły. Wypiera on krew, zabijając jednocześnie komórki wyściełające żyłę. Po sześciu tygodniach obliterowana żyła jest rozkładana przez organizm w wyniku naturalnych procesów.

Po skleroterapii pacjenci mogą odczuwać łagodne zasinienia i ból. W rzadkich przypadkach pacjenci mogą doświadczyć omdlenia wazowagalnego. To powikłanie może powodować trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej i kaszel krwią. Dodatkowo u pacjentów mogą wystąpić drobne pęcherzyki powietrza, które unoszą się na powierzchni krwi. Pęcherzyki te mogą powodować zaburzenia widzenia, bóle głowy i nudności. Mogą one również powodować metaliczny smak w ustach. Pacjenci powinni odpocząć przez kilka minut po zabiegu.

W tym zabiegu cienka igła jest wprowadzana przez udo do żylaka. Żyła jest następnie wypełniona roztworem pianki. Zabieg wykonywany jest w kilku sesjach, w zależności od nasilenia dolegliwości i wielkości żylaków. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci potrzebują co najmniej trzech sesji, aby osiągnąć zadowalający wynik.

Po zabiegu pacjenci mogą powrócić do swoich normalnych zajęć. Jednak w kilka tygodni po zabiegu mogą wystąpić nawroty. W razie potrzeby można powtórzyć leczenie sklerozantem, aby osiągnąć trwałe wyleczenie. Pacjenci mogą również kontynuować normalne czynności podczas rekonwalescencji po zabiegu.

Podczas gdy skleroterapia piankowa może być stosowana w przypadku małych i umiarkowanych żylaków, jest ona bardziej skuteczna i wszechstronna niż sklerozant w płynie. Działa szybciej i wymaga mniejszego stężenia sklerozantu, co jest jej kolejną zaletą.

Należy jednak wiedzieć, że niekorzystne wyniki zabiegu są rzadkie i minimalne. Pomimo nawrotu dużych żylaków nie odnotowano poważnych działań niepożądanych. Chociaż należy pamiętać, że polidokanol jest środkiem miejscowo znieczulającym, nie powinien być stosowany częściej niż dwa razy dziennie. Pacjenci, którzy mają żylaki, powinni zasięgnąć porady lekarza.

W skleroterapii piankowej należy stosować sklerozant o niskiej zawartości krzemu. Im krótsza rurka silikonowa, tym lepiej. Zwiększy to stabilność pianki.

Powikłania usuwania żylaków pianką

Skleroterapia pianką jest mało inwazyjną procedurą leczenia wybrzuszonych i przebarwionych żył. Procedura ta zazwyczaj powoduje, że problematyczna żyła kurczy się i znika na stałe. Wykorzystuje ona wskazania ultradźwiękowe do zlokalizowania pożądanej żyły i wstrzykuje do niej lek w celu obkurczenia naczynia krwionośnego. Pacjenci mogą spodziewać się ulgi w objawach bezpośrednio po zabiegu i nie będą już w stanie zobaczyć żyły pod skórą.

Procedura jest bezpieczna dla większości pacjentów, choć pacjenci powinni być świadomi, że może ona powodować pewne drobne efekty uboczne. Pacjenci powinni również spodziewać się pewnych siniaków i zaczerwienienia po zabiegu. Duże żyły będą potrzebowały nieco więcej czasu, aby zniknąć niż mniejsze pajączki. Dla optymalnych wyników ważne jest, aby wybrać odpowiedniego lekarza do zabiegu.

Podczas gdy zastrzyki z pianki są ogólnie bezpieczne, stwarzają niewielkie ryzyko zakrzepicy żył głębokich. Podczas gdy niewielka zakrzepica nie powoduje objawów, poważniejsza zakrzepica może prowadzić do zatoru płucnego, a nawet śmierci. Procedura jest zwykle wykonywana w małych odstępach czasu, aby zminimalizować ryzyko zakrzepicy. Pacjent jest również instruowany, aby ćwiczyć dotkniętą kostkę, aby utrzymać dobry przepływ krwi do żył głębokich.

Po leczeniu żylaków pacjenci powinni być w stanie powrócić do swoich zwykłych czynności. Leczenie będzie powtarzane w miarę potrzeby, ale nieleczone żyły mogą pojawić się po pierwszej wizycie. Mogą one być na tyle małe, że za kilka tygodni będzie można je ponownie wstrzyknąć. Całkowite wyeliminowanie żylaków może wymagać kilku zabiegów.

Niektórzy pacjenci mogą doświadczyć silnego bólu lub zimnych stóp po zabiegu. W niektórych przypadkach, procedura może spowodować gangrenę. W takim przypadku pacjent może wymagać amputacji stopy lub przeniesienia mięśnia z wolnego płata. Zabieg może również prowadzić do zakrzepicy żył głębokich, co może wymagać operacji.

Pacjenci powinni poddać się odpowiednim badaniom obrazowym przed zabiegiem, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zdarzeń niepożądanych. Na szczęście skleroterapia piankowa jest bezpieczna i ogólnie skuteczna, chociaż istnieje pewne ryzyko. Jednak zdarzenia niepożądane są zwykle niewielkie i ustępują w ciągu kilku dni lub tygodni. Należy pamiętać, że ryzyko jest minimalizowane poprzez wykonywanie zabiegu pod kontrolą USG.

Zastrzyki ze sklerozantami to kolejna opcja leczenia żylaków. Działają one poprzez zniszczenie wewnętrznej wyściółki żyły. To powoduje, że krew krzepnie w obrębie żyły. W czasie, ciało będzie złamać żyły, co powoduje poprawę krążenia żylnego.

Koszt usuwania żylaków pianką

W przeciwieństwie do tradycyjnej skleroterapii płynnej, leczenie żylaków pianką zapewnia szybszy czas powrotu do zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że pianka ma większą powierzchnię i mocniej przylega do uszkodzonych ścian żył, powodując tym samym szybsze „obkurczanie się”. Nie miesza się również z krwią wewnątrz żyły, co pozwala uniknąć rozcieńczenia leku. Zabieg jest monitorowany za pomocą ultradźwięków, dzięki którym można dokładnie wiedzieć, jak daleko posunęła się piana.

W Cosmetic Vein Center of Texas pacjenci poddawani są skleroterapii piankowej w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Aby przygotować się do zabiegu, pacjenci powinni ogolić nogi i unikać noszenia balsamów lub kremów. Dodatkowo, powinni unikać przyjmowania aspiryny lub ibuprofenu. Gdy pacjent jest gotowy do zabiegu, dr Skellenger zaznacza piórem miejsca, które mają być poddane zabiegowi. Następnie do żylaków wprowadzana jest jedna lub więcej rurek.

W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, w celu wyeliminowania żylaków można zastosować kilka różnych zabiegów. W niektórych przypadkach może być konieczne połączenie skleroterapii piankowej i leczenia laserowego. Jeśli pacjent ma wiele żylaków, konieczne może być przeprowadzenie wielu sesji. W zależności od ciężkości stanu i wiedzy lekarza, pokrycie ubezpieczeniowe jest często dostępne dla tych procedur.

Podobne tematy