Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Co zrobić z żylakami w młodym wieku

Co zrobić z żylakami w młodym wieku

Żylaki mogą zacząć się już we wczesnym okresie życia. Chociaż wczesne objawy są zazwyczaj łagodniejsze niż późniejsze, nie należy ich ignorować. Młodsi pacjenci często odrzucają wczesne objawy, ponieważ uważają, że są one normalne i nie wymagają leczenia. W rzeczywistości, objawy te nie są normalne i powinny być traktowane poważnie.

Opcje leczenia

Opcje leczenia żylaków są dostępne dla osób w każdym wieku. Wczesne objawy zaburzenia są zwykle mniej poważne niż późniejsze, więc młodsi pacjenci często zakładają, że są one „normalne” – fragment ten jest manifestacją pracy zespołu redakcyjnego portalu detoxedhome.pl. Jednak nie ma powodu, aby odrzucić te objawy. Istnieje kilka sposobów na wykrycie wczesnych objawów żylaków i znalezienie najskuteczniejszego leczenia.

Pierwszą opcją jest skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu sklerozantu do dotkniętej żyły. Sklerozant, którym zazwyczaj jest polidokanol lub tetradecyl sodu, podrażnia wyściółkę żyły i powoduje jej stwardnienie i zamknięcie, umożliwiając przepływ krwi przez zdrowsze żyły. Proces jest bezbolesny, ale całkowite zniknięcie powstałych plam może zająć kilka miesięcy. W okresie rekonwalescencji pacjenci muszą nosić pończochy uciskowe przez kilka tygodni.

W cięższych przypadkach, operacja żylaków jest opcją. Procedura ta wyeliminuje żyłę, ale może być konieczne poddanie się częstym wizytom kontrolnym, aby upewnić się, że leczenie zadziałało. W tym przypadku, małe nacięcie jest wykonane w nodze i problem żyły jest związany off. W większości przypadków blizny będą minimalne, ale jeśli problem nie ustępuje, może być konieczne wykonanie zabiegu więcej niż raz.

Ablacja o częstotliwości radiowej to kolejna opcja dla większych żylaków. Procedura ta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Lekarz następnie używa sondy, która emituje energię o częstotliwości radiowej. Ciepło powoduje zamknięcie ściany żyły.

Profilaktyka

Zapobieganie żylakom w młodym wieku jest ważne. Żylaki są wynikiem słabego przepływu krwi w nogach. Mogą one wynikać z kilku czynników, w tym starzenia się, zmian hormonalnych i ciąży. Ważne jest również noszenie pończoch uciskowych, które mogą pomóc w zapobieganiu tym nieestetycznym żyłom.

Istnieje kilka metod, które pomogą zapobiec rozwojowi żylaków, ale najskuteczniejszą z nich jest regularne ćwiczenie. Unikaj siedzenia i stania przez długi czas. Noś również pończochy uciskowe, które pomagają ścisnąć żyły. Pomaga to krwi płynąć z powrotem w kierunku serca.

Chociaż żylaki mogą być bolesne, można sobie z nimi poradzić. Możesz spróbować skarpet kompresyjnych i zmiany stylu życia, aby zmniejszyć wygląd dotkniętego obszaru. Alternatywnie, można poddać się zabiegowi chirurgicznemu w celu usunięcia żył. Są to stosunkowo szybkie i bezbolesne zabiegi i zazwyczaj można je wykonać w klinice.

Innym sposobem zapobiegania żylakom w młodym wieku jest unikanie stania lub siedzenia przez dłuższy czas. Osoby prowadzące siedzący tryb życia są bardziej podatne na rozwój tego schorzenia niż osoby prowadzące bardziej aktywny tryb życia. Istnieje jednak kilka innych rzeczy, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia żylaków. Na przykład, kobiety są bardziej podatne na żylaki niż mężczyźni, a ich hormony powodują, że rozluźniają ściany żył. Ciąża zwiększa również objętość krwi w organizmie, powiększając żyły w nogach.

Oprócz otyłości, żylaki mogą być również spowodowane siedzeniem lub staniem przez długie okresy czasu. Oba te warunki powodują nacisk na żyły i mogą powodować powstawanie wrzodów. Te wrzody mogą powodować ból w nodze. Mogą one również powodować infekcje bakteryjne. Ludzie, którzy mają te żyły powinny szukać pomocy medycznej dla każdego uporczywego bólu w nogach.

Objawy

Ludzie w ich 20s i 30s są coraz bardziej narażone na rozwój pajączków i żylaków. Wiele z tych osób jest siedzący tryb życia lub są otyłe, co zwiększa ryzyko uzyskania tych żył. Żyły te mogą powodować ból i uczucie ciężkości w nodze. Niektórzy ludzie doświadczają również niewielkiego krwawienia z żylaków. Objawy te nie zagrażają życiu, ale mogą prowadzić do owrzodzeń w nogach i zakrzepów krwi, które mogą przemieszczać się do serca.

Jeśli niepokoi Cię wygląd Twoich nóg, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. Żylaki mogą sprawić, że nogi będą wyglądać nietypowo i nieatrakcyjnie. Mogą one również powodować swędzenie lub pieczenie nóg. Dostawca usług medycznych będzie w stanie powiedzieć, czy masz żylaki, wykonując badanie fizyczne i zlecając USG duplex, aby sprawdzić strukturę żył i przepływ krwi. W zależności od ciężkości żylaków i wieku, lekarz może zalecić leczenie.

Objawy żylaków u młodych ludzi mogą być oznaką podstawowej niewydolności żylnej. Pomimo faktu, że młodzi ludzie są bardziej podatni na tę dolegliwość, istnieją rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko jej rozwoju. Wśród tych działań jest zmiana stylu życia. Choć prawdą jest, że nie możesz kontrolować swoich genów, możesz dokonać zmian w stylu życia, które zmniejszą ryzyko rozwoju choroby żył.

Jeśli doświadczasz tych objawów w młodym wieku, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej. Istnieje wiele dostępnych metod leczenia, które pomogą złagodzić ból i dyskomfort spowodowany przez żylaki i zapobiec dalszym powikłaniom. Zabiegi te obejmują zmiany stylu życia i modyfikacje diety.

Przyczyny

Jeśli masz żylaki w bardzo młodym wieku, należy skonsultować się z lekarzem w celu leczenia. Jeśli masz ciężki przypadek, leczenie może obejmować operację lub ambulatoryjną flebektomię, która jest mniej inwazyjna. Inne opcje obejmują zmiany stylu życia, takie jak stosowanie skarpet kompresyjnych. Dostępne są również naturalne środki zaradcze na ten stan.

Przyczyną numer jeden choroby żylnej jest dziedziczność, która występuje w Twojej rodzinie. Jeśli masz w rodzinie historię chorób żył, jesteś bardziej narażony na rozwój tego stanu w okresie dojrzewania. Inne czynniki ryzyka to otyłość i zawody, które wymagają długotrwałego stania. Nadmierna masa ciała wywiera większy nacisk na żyły, co powoduje, że stają się one słabsze i bardziej podatne na tworzenie się basenów.

Żyły mogą być niebieskie, czerwone lub w kolorze skóry i nie mogą się wybrzuszać. Większe żylaki mogą nawet sprawiać wrażenie liniastych. Zwykle pojawiają się po wewnętrznej stronie nóg, w pobliżu kostek. U niektórych osób mogą pojawić się również na pośladkach.

Młodsi ludzie nie powinni rozpaczać, ponieważ możliwe jest wprowadzenie zmian w stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju żylaków. Chociaż choroba żył występuje najczęściej u osób starszych i kobiet w ciąży, nastolatki również są w grupie ryzyka. Dzisiejszy siedzący tryb życia również zwiększa to ryzyko.

W skrajnych przypadkach lekarze mogą zalecić interwencję medyczną. Zabiegi chirurgiczne mogą usunąć żylaki i leczyć objawy. Pacjenci często wymagają znieczulenia ogólnego, aby poddać się tym zabiegom, ale dostępne są również mniej inwazyjne metody leczenia. Może to zmniejszyć ryzyko zakażeń chirurgicznych i czas rekonwalescencji.

W ciąży, zwiększona objętość krwi wywiera nacisk na żyły w miednicy, powodując żylaki. Zwiększenie wagi podczas ciąży i porodu może również powodować żylaki. Ciąża może również prowadzić do zmian hormonalnych, które powodują powiększenie żył. Jeśli jesteś w ciąży, ważne jest, aby omówić swoje czynniki ryzyka i omówić opcje leczenia z lekarzem.

Genetyka

Wiadomo, że geny odgrywają rolę w rozwoju żylaków. Kilka mutacji genów zostało powiązanych z rozwojem tych problemów żylnych, w tym naczyniowego zespołu Ehlersa-Danlosa, wielotorbielowatości Chuvasha i supresora guza von Hippel-Lindau. Inne czynniki genetyczne, które mogą wpływać na rozwój żylaków, obejmują czynnik transkrypcyjny FOXC2, enzym G6PC3 oraz Notch3, który koduje białko neurogenne locus notch homolog.

Oprócz genetyki, wiele innych czynników ryzyka odgrywa rolę w rozwoju żylaków. Należą do nich wiek, ciąża, płeć i zawody wymagające długotrwałego stania. Pomimo tych czynników ryzyka istnieją pewne zmiany w stylu życia, które mogą zapobiec postępowi żylaków, w tym noszenie pończoch uciskowych lub unikanie długiego stania.

Wiele osób z żylakami zastanawia się, czy genetyka odegrała rolę w rozwoju ich choroby żylnej. Podczas gdy niektórzy mogą wierzyć, że genetyka jest przyczyną żylaków, inni uważają, że genetyka może również pomóc w zapobieganiu temu schorzeniu. Według Sama Keana, amerykańskiego pisarza naukowego, genetyka może wpływać na rozwój żylaków.

Ryzyko rozwoju żylaków wzrasta wraz z rodzinnym występowaniem tego zaburzenia. Badania wykazały, że osoby mające jednego rodzica z chorobą mają 85% lub wyższe ryzyko rozwinięcia ich w wieku dorosłym. Osoby z dwojgiem dotkniętych chorobą rodziców mają 60% większą szansę na rozwój żylaków w porównaniu do osób z jednym dotkniętym chorobą rodzicem. Chociaż genetyka jest czynnikiem ryzyka, zmiany stylu życia mogą zmniejszyć ryzyko.

Niniejszy przegląd stanowi przegląd aktualnych badań i genetycznej skłonności do powstawania żylaków. Dokonuje również przeglądu genetyki pierwotnego owrzodzenia skóry.

Podobne tematy