Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Jak rozpoznać początki żylaków

Jak rozpoznać początki żylaków

Istnieje kilka sposobów na rozpoznanie wczesnych oznak żylaków. Obejmują one wygląd fizyczny i objawy, a także możliwości leczenia. Zabiegi na żylaki mogą obejmować terapię uciskową i leki przeciwbólowe. Ważne jest również, aby utrzymać zdrową wagę, aby poprawić przepływ krwi i złagodzić nacisk na żyły. Możesz również uzyskać trochę ćwiczeń, aby pomóc krwi poruszać się przez żyły. Ale upewnij się, że nie przesadzasz, ponieważ energiczne ćwiczenia mogą faktycznie pogorszyć stan.

Z przyjemnością dzielimy się materiałem, który powstał dzięki współpracy z

Symptomy

Żylak rozwija się, gdy zastawki w żyle nie funkcjonują już prawidłowo. Zdrowe żyły gładko przepuszczają krew do serca, ale kiedy te zastawki są uszkodzone, krew płynie do tyłu, powodując obrzęk i powiększenie żyły. Leczenie polega na noszeniu pończoch uciskowych lub stosowaniu rękawów, które pomagają zmniejszyć ciśnienie. Nieleczona dolegliwość może prowadzić do bólu, obrzęku i komplikacji.

Objawy żylaków różnią się w zależności od pacjenta. Ale wszystkie wskazują na obecność zaburzeń krążenia. Ważne jest, aby zwrócić się do lekarza, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów. Żylaków nie należy mylić z przewlekłą niewydolnością żylną, stanem, w którym występuje słaby przepływ krwi do skóry i leżącej pod nią żyły. Powoduje to szeroki zakres objawów, w tym ból, obrzęk, wrzody i trudności w chodzeniu.

Żylaki mogą być widoczne, sprawiając wrażenie skręconych lub powiększonych. Niektóre mogą nawet wyglądać na czerwone lub niebieskie. Nieleczone mogą powodować poważny stan zwany zakrzepicą żył głębokich, który powoduje tworzenie się skrzepów krwi w ścianach żył. Jeśli takie skrzepy krwi dotrą do płuc, mogą spowodować zatorowość płucną.

Żylaki zwykle występują w nogach i stopach. Mogą być poskręcane i wybrzuszone i często mają niebieski lub ciemnofioletowy kolor. Nieleczone mogą powodować zapalenie, owrzodzenia i zakrzepy krwi. Istnieje kilka metod leczenia tego schorzenia, w tym terapia laserowa.

Chirurg naczyniowy może określić, czy leczenie jest konieczne. Środki zachowawcze obejmują podnoszenie nóg i noszenie pończoch uciskowych. Jeśli te nie działają, żylak może wymagać procedury medycznej. Podczas tego zabiegu żyła jest zamykana za pomocą specjalnej procedury zwanej ablacją.

Lekarz najpierw ustali przyczynę powstawania żylaków. Badanie ultrasonograficzne pozwoli ocenić stan żył i określić najlepszą opcję leczenia. Lekarz może wykonać badanie USG duplex lub USG color-flow, aby określić zakres problemu. Nie ma jednak lekarstwa na żylaki, a niektórzy pacjenci będą odczuwać gorsze objawy bez leczenia.

Niektórzy pacjenci są genetycznie predysponowani do występowania żylaków. Stan ten jest bardziej powszechny u kobiet i może być wywołany przez zmiany hormonalne w organizmie. Ciąża i menopauza również mogą prowadzić do rozwoju żylaków. Siedzący tryb życia i otyłość zwiększają szanse na rozwój tego stanu.

Przyczyny

W Stanach Zjednoczonych jest ponad 30 milionów ludzi, którzy cierpią z powodu żylaków. Te żyły są związane z istotnym ryzykiem dla zdrowia, takie jak owrzodzenie i żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, potencjalnie zagrażające życiu skrzepy krwi. Na szczęście istnieje kilka sposobów zapobiegania lub leczenia żylaków.

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania żylaków jest ciąża, chociaż inne czynniki również mogą przyczynić się do rozwoju żylaków. Niektóre osoby mają również predyspozycje genetyczne do rozwoju tego problemu. Stanie przez dłuższy czas i noszenie obcisłych ubrań może również zmniejszyć krążenie krwi i spowodować żylaki. Osoby palące papierosy i spożywające nadmierne ilości fast foodów również mogą cierpieć na tę przypadłość.

Żylaki są powszechne i dotykają około jednej trzeciej dorosłych. Zazwyczaj dotyczą nóg i stóp i są częstsze u kobiet niż u mężczyzn. Żylaki zwykle pojawiają się blisko powierzchni skóry i mogą występować w skupiskach. Mogą być swędzące i powodować skurcze i ból w dotkniętej kończynie.

Jedną z metod leczenia żylaków jest terapia iniekcyjna. Zabieg ten wykorzystuje cienką igłę do wstrzykiwania roztworu do żyły. Zabieg może spowodować łagodne uczucie kłucia. Inne zabiegi mogą obejmować chirurgiczne usuwanie żył, które wiąże się z dotkniętej żyły i usuwa go. Chirurgiczne usuwanie żył wiąże się z ryzykiem, a około połowa osób, które poddają się temu zabiegowi, będzie miała żylaki ponownie w ciągu pięciu lat.

Przyczyny powstawania żylaków są złożone. Wiele czynników, takich jak wywiad rodzinny, wiek, płeć, ciąża, wykonywanie długotrwałych zawodów, może zwiększać ryzyko rozwoju żylaków. Uważa się, że oprócz czynników genetycznych i środowiskowych ważną rolę w rozwoju żylaków odgrywają siły hemodynamiczne.

Nawroty żylaków mogą występować w tej samej żyle. Niektóre badania wskazują, że nawroty związane są z różnymi czynnikami, w tym z początkowym leczeniem, zastosowaną metodą leczenia i długością obserwacji. W niektórych badaniach stwierdzono, że odsetek nawrotów wynosi nawet 20%.

Leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu żylaków jest dokładne badanie fizyczne z lekarzem. Przyjrzy się on Twoim nogom i zapyta o objawy. Po tym, mogą zalecić żylne Doppler USG nóg, nieinwazyjnej procedury, która wykorzystuje fale dźwiękowe do oceny przepływu krwi. Podczas tej procedury lekarz może również wykryć skrzep krwi, jeśli jest on obecny.

Inne możliwości leczenia obejmują stosowanie pończoch uciskowych lub skarpet. Można je nabyć w sklepach z artykułami medycznymi lub w aptekach. Pończochy uciskowe działają poprzez zastosowanie nacisku na nogi, jednocześnie zmniejszając obrzęk. Jeśli te metody nie działają, lekarze mogą zalecić inwazyjne procedury, takie jak operacja. W niektórych przypadkach, opieka medyczna jest jedyną opcją leczenia żylaków.

Jedna z najpopularniejszych małoinwazyjnych metod leczenia żylaków obejmuje stosowanie zastrzyków ze sklerozantem. Te zastrzyki mogą spowodować zakrzep krwi w żyle, co pogarsza stan. Skrzep może przemieszczać się do płuc, powodując objawy takie jak ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, kaszel krwią, a nawet omdlenia. Nieleczony zakrzep krwi w płucach może być śmiertelny. Inne objawy mogą obejmować również szybkie bicie serca, pocenie się i omdlenia. Niektórzy pacjenci mogą również doświadczyć wrzodów lub innych warunków medycznych w wyniku żylaków.

W ostatnim przeglądzie Nesbitt i wsp. (2011) dokonali przeglądu dostępnych randomizowanych badań kontrolowanych dotyczących leczenia żylaków. Przeszukali Specialised Register w lipcu 2010 roku oraz CENTRAL w The Cochrane Library 2010 Issue 3. Skontaktowali się również z producentami sprzętu EVLT, RFA i sklerozantów w celu uzyskania danych z badań. Uwzględniono wszystkie badania, które spełniały kryteria włączenia. Pierwotne wyniki badań obejmowały nawroty żylaków, rekanalizację i neowaskularyzację, a także jakość życia pacjenta i związane z tym powikłania.

Kolejnym krokiem w leczeniu żylaków jest ablacja prądem o częstotliwości radiowej (RFA). Terapia ta wykorzystuje wiązkę fal radiowych do wypalenia chorej żyły, zamknięcia jej i przywrócenia krążenia. Procedura jest skuteczna w przypadku pierwotnych żylaków i nie jest wymagana w wielu przypadkach. U niektórych pacjentów może jednak wystąpić neowaskularyzacja po RFA, ale w krótkim okresie czasu jest to rzadkie.

Profilaktyka

Zapobieganie żylakom zaczyna się od zdrowego stylu życia. Staraj się unikać siedzenia lub stania przez długie okresy czasu. Staraj się robić krótkie przerwy i chodzić, kiedy tylko jest to możliwe. Unikaj również noszenia obcisłych ubrań, które wywierają nacisk na nogi. Ponadto noszenie butów podczas stania również pomoże zapobiec żylakom.

Jedną z największych przyczyn powstawania żylaków jest długotrwałe stanie lub siedzenie w tej samej pozycji przez dłuższy czas. Może to spowodować gromadzenie się krwi w żyłach, powodując obrzęk. Upewnij się również, że regularnie zginasz nogi, aby utrzymać przepływ krwi. Jest to ważne, ponieważ jeśli stale stoisz lub siedzisz, Twoje nogi będą puchnąć.

Kobiety są szczególnie narażone na żylaki z powodu hormonów, które są produkowane podczas cyklu menstruacyjnego. Ciąża zwiększa również ilość krwi w żyle, co wywiera dodatkowy nacisk na żyły. Żylaki występują również, gdy ściany żył stają się słabe lub chore. Te żyły mogą również powodować ból, a nawet problemy żylne, jeśli są uszkodzone. Genetyka odgrywa dużą rolę w powstawaniu żylaków, ale można również podjąć środki, aby zapobiec ich rozwojowi.

Palacze są również czynnikiem ryzyka dla żylaków. Kobiety, które palą, są bardziej narażone na żylaki niż kobiety, które nie palą. Kobiety, które są w ciąży powinny spać na lewym boku, aby zmniejszyć nacisk macicy na żyły miednicy. Pomoże to również poprawić przepływ krwi do płodu. Wreszcie, osoby ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia żylaków powinny poprosić lekarza o przepisanie pończoch uciskowych.

Zapobieganie żylakom wymaga zdrowej diety i regularnych ćwiczeń. Zdrowa dieta powinna składać się ze złożonych węglowodanów, białka i zdrowych tłuszczów. Uważaj, aby unikać pokarmów z dużą ilością soli. Pij dużo wody, aby utrzymać organizm w stanie nawodnienia. Chodzenie jest najlepszą formą ćwiczeń dla osób z żylakami. Pomocna może być również joga i inwersja.

Jeśli cierpisz z powodu dużych żylaków, możesz spróbować leczenia chirurgicznego. Jest to mniej inwazyjna opcja. Zabieg wymaga wykonania niewielkiego nacięcia. Następnie lekarz wprowadza do żyły małe włókno laserowe. To podgrzewa ściany żyły i powoduje jej zamknięcie. Organizm wchłania wtedy pozostałą materię z żyły.

Podobne tematy