Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Jak leczyć żylaki warg sromowych mniejszych

Jak leczyć żylaki warg sromowych mniejszych

Żylaki warg sromowych są dość powszechne i mogą być spowodowane przez wiele różnych rzeczy. Najczęstszą przyczyną jest ciąża, ale żyły te mogą pozostać lub powiększyć się przez całe życie. Są one na ogół nieszkodliwe i nie powodują problemów w procesie rodzenia.

Ciąża jest najczęstszą przyczyną żylaków sromu

Ciąża jest najczęstszą przyczyną żylaków sromu, a kobiety, które były w ciąży, powinny jak najszybciej szukać pomocy medycznej. Leczenie żylaków sromu obejmuje wiele opcji terapeutycznych, w tym flebektomię. Procedura chirurgiczna jest minimalnie inwazyjna i obejmuje umieszczenie środka embolicznego w dotkniętej żyle, aby zablokować przepływ krwi do tego obszaru. Inną opcją leczenia żylaków sromu labia minora jest embolizacja przezcewkowa, która obejmuje małe nacięcie w skórze. Zabieg wymaga operacji, ale jest mniej inwazyjny niż flebektomia. W niektórych przypadkach do złagodzenia objawów mogą wystarczyć terapie domowe. Pacjentki mogą również zdecydować się na noszenie podtrzymujących

Objawy żylaków warg sromowych Charakteryzują się wybrzuszonymi żyłami w wargach sromowych. Zazwyczaj towarzyszy im dyskomfort, ucisk i ból – ten kawałek tekstu jest twórczością zespołu portalu https://pichaloweranczo.pl. Objawy często pogarszają się podczas stania, ćwiczeń i podczas seksu. Na szczęście spowodowane ciążą żylaki warg sromowych mniejszych zwykle ustępują w ciągu sześciu tygodni po porodzie.

Żylaki warg sromowych są bardzo częste podczas ciąży. U około dwóch do trzech procent kobiet z żylakami miednicy występują również żylaki sromu. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że mają te powiększone żyły i mogą nie szukać pomocy medycznej. Mogą jednak cierpieć z powodu utrzymujących się objawów.

Wystąpienie żylaków sromu w czasie ciąży zależy od wieku ciążowego i liczby poprzednich ciąż. W pierwszych ciążach żylaki sromu pojawiają się zwykle około 18-20 tygodnia. W kolejnych ciążach dolegliwości pojawiają się zwykle wcześniej, choć nie zawsze ustępują całkowicie.

Kobiety, u których w rodzinie występowały żylaki w okolicy miednicy, są bardziej narażone na ich rozwój. Srom jest skomplikowanym systemem żył, zawierającym ogromną ilość małych i dużych naczyń. Zwiększony poziom hormonów zwiększa nacisk na te żyły i powoduje powstawanie żylaków.

W pierwszym trymestrze ciąży może dojść do obrzęku warg sromowych. Gdy dziecko przesuwa się niżej w miednicy, rosnąca macica może wywierać jeszcze większy nacisk na ten obszar. W rezultacie srom może się rozszerzyć i powiększyć, co prowadzi do powstania żylaków warg sromowych. Objawy żylaków sromu obejmują zaczerwienienie, swędzenie, a nawet łuszczące się płaty skóry.

Mogą pozostawać i rozszerzać się z czasem

Żylaki warg sromowych mniejszych mogą pozostawać lub rozszerzać się z czasem i są związane z niewydolnością żylną. Może to prowadzić do takich objawów, jak powierzchowna dyspareunia i vulvodynia. Te żyły mogą być spowodowane przez wiele czynników, w tym genetyki. Lekarz może zdiagnozować i leczyć te żylaki odpowiednim postępowaniem medycznym.

Leczenie żylaków sromu jest często mało inwazyjne, w tym flebektomia, która polega na wykonaniu małych nacięć na powierzchni skóry. Innym sposobem leczenia jest skleroterapia, która polega na wstrzykiwaniu przez cewnik roztworu sklerotyzującego. Roztwór powoduje zamknięcie żyły, co skutkuje złagodzeniem objawów.

Ponieważ kobiety mają większą objętość krwi podczas ciąży, żyła, która normalnie przenosi krew z powrotem do serca, będzie trudniejsza do pompowania, co spowoduje żylaki w wargach sromowych. Dzieje się tak, ponieważ ciśnienie i zwiększony przepływ krwi do narządów płciowych ogranicza przepływ krwi. Skutkuje to zwiększonym ciśnieniem na żyły, powodując ich obrzęk i wybrzuszenie. Objawy te są często gorsze po staniu lub angażowaniu się w aktywności fizyczne, takie jak seks. W większości przypadków żylaki warg sromowych mniejszych znikają po porodzie.

Żylaki warg sromowych mniejszych mogą pozostać i powiększać się z czasem. Mogą powodować ból i w niektórych przypadkach mogą wymagać chirurgicznego usunięcia. Zazwyczaj znikają wkrótce po porodzie, ale z każdą kolejną ciążą ich stan może się pogarszać.

Żylaki warg sromowych mniejszych mają tendencję do występowania u kobiet w ciąży i mogą im towarzyszyć żylaki nóg. U 4% kobiet mogą być związane z innymi żylakami w okolicy miednicy. Ważne jest, aby zrozumieć przyczyny powstawania żylaków sromu i sposoby ich leczenia.

Ciąża jest najczęstszą przyczyną żylaków sromu. Podczas ciąży macica zwiększa objętość krwi w rejonie miednicy. Powoduje to zwiększenie nacisku na ten obszar i zmniejszenie przepływu krwi do serca. Objawom tym może również towarzyszyć ból w okolicy miednicy, górnej części ud i dolnej części pleców. Niektóre czynniki mogą również zwiększyć ryzyko wystąpienia żylaków, takie jak otyłość, niskie ciśnienie krwi i historia rodziny.

Mogą powodować hemoroidy

Żylak wargi sromowej mniejszej jest spowodowany wzrostem ciśnienia żylnego. Może być zewnętrzny lub wewnętrzny i może być bolesny. Żyły pokryte są nabłonkiem kolumnowym, który połączony jest serią małych, poziomych fałdów. Żyły znajdują się poniżej linii pektynatu i powyżej brzegu odbytu. W okolicy znajduje się dziesięć gruczołów odbytu i są one podśluzówkowe.

Żyły te są powszechne u kobiet w wieku rozrodczym, ale mogą występować również u kobiet starszych. Z wiekiem kobiety, ich żyły stają się mniej elastyczne i nie są w stanie funkcjonować prawidłowo, co powoduje rozwój żylaków. Stan ten charakteryzuje się bolesną, gęstą białą wydzieliną i swędzeniem w dotkniętym obszarze.

Żylaki warg sromowych mniejszych mogą przeszkadzać w poruszaniu się po kroczu, czyli obszarze pomiędzy odbytem a pochwą. Mogą one powodować hemoroidy. Te żylaki mogą być trudne do zidentyfikowania, ale często mogą być leczone w domu lub przez lekarza. Zdrowy styl życia może zapobiec lub poradzić sobie z żylakami i związanymi z nimi objawami.

Żylakom warg sromowych mniejszych często towarzyszą inne schorzenia ginekologiczne. Należą do nich zespół przekrwienia miednicy, zespół Parkesa-Webera i zespół Klippla-Trenaunaya.

Pacjentka zgłosiła się do lekarza z uporczywym podnieceniem narządów płciowych, silnym obrzękiem warg sromowych mniejszych i bolesnym seksem. W wywiadzie rodzinnym miała hipermobilność stawów i doświadczała nawracających epizodów silnego bólu podczas stosunku.

U kobiety w ciąży mogą wystąpić żylaki sromu. Stan ten często nie jest wykrywany podczas ciąży i jest niedostatecznie diagnozowany. Badania przesiewowe w kierunku żylaków sromu są ważne w ostatnich sześciu miesiącach ciąży i w pierwszym miesiącu po porodzie. Zazwyczaj możliwe jest leczenie żylaków za pomocą skleroterapii.

Chociaż żylaki sromu nie są wskazaniem do porodu cesarskiego, mogą prowadzić do powstania krwiaka. W takich przypadkach cesarskie cięcie nie jest konieczne. W większości przypadków żylaki sromu znikną samoistnie po porodzie.

Mało prawdopodobne jest, aby powodowały problemy w procesie porodu

Chociaż żylaki warg sromowych są nieestetyczne, to raczej nie zakłócają procesu porodu. Chociaż żylaki kobiety ciężarnej mogą utrudniać podnoszenie dziecka lub powodować znaczne krwawienie podczas porodu, to raczej nie stanowią istotnego zagrożenia dla procesu porodu. Powinna ona omówić tę dolegliwość ze swoim lekarzem, aby ustalić, jakie są dostępne opcje leczenia.

Kobiety z żylakami warg sromowych mogą być nieświadome, że mają tę przypadłość. Wiele kobiet doświadcza bólu miednicy w czasie ciąży i w okolicznych obszarach, w tym w dolnej części pleców i górnej części ud. Od 18 do 22 procent kobiet w ciąży ma żylaki miednicy. Niestety, wiele kobiet nie otrzymuje właściwej diagnozy i nigdy nie szuka leczenia.

Pierwszym krokiem w leczeniu żylaków warg sromowych jest zajęcie się podstawową przyczyną problemu. W większości przypadków żyła może być izolowana i zamykana poprzez minimalnie inwazyjne procedury. Pomoże to organizmowi przekierować krew żylną do innych zdrowych żył. Z czasem drenaż żylny w obszarze miednicy ulegnie poprawie.

Pacjentki, które mają ból w miednicy podczas ciąży, powinny zgłosić się do swojego położnika-ginekologa na badanie. Być może będzie musiała poddać się badaniu USG przezpochwowemu lub przezbrzusznemu, aby ustalić dokładną przyczynę. Jeśli ból jest silny, konieczne będzie wykonanie przezbrzusznego lub przezpochwowego badania ultrasonograficznego (duplex), aby sprawdzić, czy nie ma problemu z naczyniami.

Jest mało prawdopodobne, aby żylaki warg sromowych mniejszych przeszkadzały w procesie porodu. Jednak obecność żylaków może prowadzić do bólu miednicy i dolnej części pleców. Ciąża może również zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju żylaków sromu. Inne czynniki ryzyka rozwoju żylaków to otyłość, niskie ciśnienie krwi i rodzinne występowanie problemów naczyniowych.

Podobne tematy