Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Medycyna estetyczna a zwolnienie lekarskie

l4 po zabiegach medycyny estetycznej

Zabiegi estetyczne a zwolnienie lekarskie

Medycyna estetyczna a zwolnienie lekarskie – jak to wygląda w praktyce? Pod wpływem mediów i rozwoju medycyny w zakresie różnych zabiegów estetycznych wiele osób coraz częściej decyduje się na ten sposób poprawiania naturalnych cech wyglądu. Niektóre nich wydają się konieczne dla polepszenia własnego samopoczucia (np. usuwanie blizn po różnego rodzaju ranach, korekcja niektórych części ciała), jednak są też takie, które mają służyć walce z kompleksami (botoks ust, powiększenie biustu itp.). Samo wykonanie zabiegu nie stanowi problemu – w Polsce są one dostępne od niemal 30 lat, ponadto można znaleźć wielu specjalistów, którzy są w stanie wykonać go prawidłowo. Innym zagadnieniem jest czas na rekonwalescencję – czy przysługuje i jak to wygląda w praktyce? 

Medycyna estetyczna 

Jak pod kątem zwolnienia lekarskiego traktowana jest medycyna estetyczna? W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na fakt, że różne wykonywane przez nas zabiegi nie są niezbędne dla ratowania naszego zdrowia i życia, jednak nierzadko doskonalą jego jakość. Mają one na celu poprawienie naszej samooceny i pozbycie się kompleksów. Jeżeli jednak zdecydujemy się na taki krok to trzeba wziąć pod uwagę konsekwencje, takie jak opuchlizna po zabiegu (w zależności od tego na ile jest on inwazyjny) czy ograniczenia w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych – np. zmniejszenia wysiłku fizycznego czy pewnego zakresu ruchów. Można już wcześniej dokonać odpowiedniej konsultacji lekarskiej i dowiedzieć się, czy ewentualnie przysługuje nam zwolnienie lekarskie wstecz. 

Zwolnienie lekarskie – kto może wystawić

Zwolnienie lekarskie może być wystawione przez każdego lekarza (jednak nie kosmetologa). Jeżeli dany zabieg jest wykonywany przez lekarza specjalistę, to decyzja o wystawieniu L4 należy do niego. Jest to zależne od stopnia inwazyjności zabiegu oraz jego skutków ubocznych, takich jak uporczywy ból, opuchlizna czy inne ograniczenia, które uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Jeżeli niepokojące objawy nasilają się w kolejnym dniu można uzyskać od lekarza L4 online (jednak może ono dotyczyć do trzech dni wstecz). Warto jednak skonsultować możliwe skutki uboczne przed wykonaniem zabiegu – to pozwoli na spokojne uregulowanie różnych spraw prywatnych i zawodowych.

L4 – kiedy jest uznane?

Zwolnienie lekarskie wstecz – kiedy jest uznane? Przysługuje ono jedynie w przypadkach, kiedy po zabiegu estetycznym występują skutki uboczne uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Zdarzają się sytuacje w których obrzęki i negatywne reakcje organizmu pojawiają się po dłuższym czasie, wtedy możliwe jest uzyskanie m.in. L4 online. Warto jednak pamiętać, że dobrowolna ingerencja estetyczna nie jest chorobą i jeżeli nie występują niepożądane skutki – nie ma też przyczyny do wystawienia zwolnienia lekarskiego na czas zabiegu i po nim. Warto również zwrócić uwagę na jego formę (zabiegi małoinwazyjne i niechirurgiczne mogą być wykonywane przez kosmetologów). Taki specjalista niestety nie jest upoważniony do wystawienia zwolnienia lekarskiego. 

Zakres medycyny estetycznej i wykonywanych w jej ramach zabiegów jest na tyle szeroki, że trudno jest jednoznacznie oszacować okres gojenia ran i rekonwalescencji. W przypadku każdego pacjenta może wyglądać to inaczej – u jednej osoby cały zabieg i okres gojenia minie bez większych skutków, natomiast inna będzie wymagała odpoczynku i dodatkowej opieki. Wszystkie te czynniki pozwalają na indywidualne podejście do klienta i dostosowanie do niego odpowiedniego czasu na odpoczynek i rekonwalescencję.



Podobne tematy