Magazyn Medycyny Estetycznej

Centrum medycyny estetycznej świadczy pełen zakres usług medycznych, estetycznych i badań klinicznych.

Czy mogę korzystać z depilacji laserowej będąc w ciąży? Lekarze odpowiadają

Czy mogę korzystać z depilacji laserowej będąc w ciąży? Lekarze odpowiadają

W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, w tym wzrost włosów. Wiele przyszłych matek szuka bezbolesnego rozwiązania tego problemu. Chociaż depilacja laserowa może brzmieć jak idealna opcja pozbycia się niechcianych włosów, lekarze ostrzegają, że nie jest ona zalecana dla kobiet w ciąży. Zamiast tego, przyszłe matki powinny skupić się na zdrowiu swojego nienarodzonego dziecka.

To bolesne

Ciąża utrudnia golenie, dlatego wiele kobiet rozważa depilację laserową. Istnieją jednak zagrożenia związane z depilacją laserową w ciąży. Użycie środka miejscowo znieczulającego może uszkodzić nienarodzone dziecko. Dlatego najlepiej jest unikać zabiegów laserowych w czasie ciąży. Jednak niektórzy specjaliści od depilacji laserowej wykonują zabiegi u kobiet w ciąży.

Ciąża zwiększa ryzyko poparzeń, a zabiegi laserowe mogą nie być tak skuteczne. Dodatkowo, skóra kobiet w ciąży goi się wolniej. Dodatkowo, zabiegi laserowe mogą powodować hiperpigmentację. Jednak te zagrożenia są przeważone przez korzyści płynące z depilacji laserowej. Kobiety w ciąży, które chcą kontynuować depilację laserową, mogą odłożyć sesje na czas po porodzie.

Ciąża może również prowadzić do zwiększonego wzrostu włosów. Kobiety w ciąży zazwyczaj doświadczają dramatycznych zmian hormonalnych. Może to prowadzić do wzrostu włosów, który jest nieestetyczny. Ponadto, grubsze włosy mogą pojawić się w nieoczekiwanych miejscach. Z tego powodu większość lekarzy nie zaleca depilacji laserowej w czasie ciąży.

Istnieje kilka innych opcji usuwania włosów w czasie ciąży. Golenie jest wygodną i tanią opcją, ale może powodować podrażnienia skóry. Możesz poprosić partnera o pomoc w dotarciu do trudno dostępnych miejsc, np. poniżej brzucha.

Pozostawia blizny

Jeśli rozważasz depilację laserową w ciąży, istnieją pewne środki ostrożności, których powinnaś przestrzegać. Przede wszystkim, rozpocznij leczenie przed ciążą. Większość kobiet potrzebuje kilku sesji, oddzielonych od siebie co najmniej czterema tygodniami. Czas pomiędzy sesjami różni się w zależności od leczonego obszaru ciała. W przypadku zabiegów na nogach, zalecany czas pomiędzy sesjami wynosi około czterech do sześciu tygodni.

Podczas ciąży zmiany hormonalne w organizmie kobiety mogą wpływać na produkcję melaniny. Może to prowadzić do nieregularnych wyników zabiegów laserowych. Niektóre kobiety doświadczają również skurczów podczas zabiegów laserowych, a jeśli doświadczasz skurczów, powinnaś przestać. Jeśli jesteś już po zabiegach, przełóż pozostałe sesje na czas po porodzie. Niektóre leki stosowane w depilacji laserowej mogą przechodzić do krwiobiegu i mleka matki. Aby uniknąć komplikacji, przed poddaniem się zabiegowi depilacji laserowej należy zasięgnąć porady lekarza położnika.

Jeśli jesteś kobietą, która chce poddać się depilacji laserowej, skonsultuj się z licencjonowanym specjalistą od depilacji laserowej. Ciąża może powodować znaczne wahania hormonalne, w tym zwiększony wzrost włosów. Podczas gdy grubsze włosy mogą wyglądać świetnie na głowie, mogą sprawić, że ręce i nogi będą wyglądać nieatrakcyjnie. Dodatkowo, wzrost estrogenów i androgenów może powodować wzrost włosów w nieoczekiwanych miejscach. Dlatego właśnie nie zaleca się wykonywania depilacji laserowej w czasie ciąży.

Należy pamiętać, że niektóre zabiegi laserowe mogą powodować zaczerwienienie, podrażnienie i fotowrażliwość. Skóra może być nadmiernie wrażliwa na światło lasera, a zabiegi laserowe mogą powodować blizny, jeśli włosy nie są odpowiednio traktowane. Proces leczenia wymaga zazwyczaj dwóch do sześciu sesji. Odstępy między sesjami różnią się w zależności od obszaru leczenia. Na przykład obszary o szybkim wzroście włosów mogą wymagać zabiegów co cztery do ośmiu tygodni, natomiast obszary o wolniejszym wzroście mogą wymagać zabiegów co 12 do 16 tygodni. Podczas zabiegu należy nosić okulary ochronne i stosować miejscowe znieczulenie.

Powoduje, że promieniowanie niejonizujące jest pochłaniane przez otaczające tkanki

Laserowe usuwanie włosów w czasie ciąży nie jest zalecane ze względu na potencjalne ryzyko dla rozwijającego się płodu. Ciało kobiety wchłania wszystko, co jest na nie nakładane, w tym promieniowanie niejonizujące, które emitują lasery. Ponadto, ten rodzaj leczenia może być bolesny w obszarach wrażliwych, takich jak twarz. Dlatego najlepiej odłożyć depilację laserową do czasu po porodzie.

Kobiety w ciąży powinny odłożyć ostatni zabieg depilacji laserowej do czasu po porodzie. W ten sposób nie stracą postępów, ale i tak skorzystają z zabiegu. Hormony ciążowe stymulują wzrost uśpionych mieszków włosowych. Jeśli depilacja laserowa jest pożądana podczas ciąży, należy rozważyć, ile sesji będzie potrzebowała kobieta i czy ryzyko wzrasta wraz z liczbą zabiegów.

Może pozostawić oparzenia

Kobiety w ciąży powinny odczekać co najmniej sześć miesięcy przed poddaniem się depilacji laserowej, ponieważ zmiany hormonalne w ciąży mogą sprawić, że zabiegi laserowe będą mniej skuteczne. Jednak korzyści płynące z depilacji laserowej przeważają nad tym ryzykiem. Kobiety powinny jednak mieć świadomość, że depilacja laserowa może pozostawić na skórze oparzenia.

Najlepszym sposobem na uniknięcie poparzeń laserowych jest unikanie depilacji laserowej w czasie ciąży. Ciąża bardzo utrudnia kobiecie wykonywanie nawet prostych czynności, takich jak golenie. Dlatego też może ona wymagać pomocy pod prysznicem lub w wannie. Wiele kobiet zastanawia się, czy można poddać się depilacji laserowej w ciąży.

Podczas zabiegu ważne jest, aby poinformować lekarza, że ma się wrażliwą skórę. W ten sposób lekarz może w razie potrzeby dostosować ustawienia zabiegu. Ważne jest również, aby zastosować krem nawilżający na skórę. Pomaga to uwięzić ciepło i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się. Następnie należy zastosować krem z antybiotykiem, aby zapobiec infekcjom i bliznom.

Oprócz ryzyka pozostawienia oparzeń, depilacja laserowa powoduje również ból. Większość pacjentów odczuwa łagodny dyskomfort, który opisują jako pstryknięcie gumki. Zabieg jest szczególnie bolesny na obszarach intymnych, a zbyt długie oczekiwanie między sesjami może spowodować dodatkowy ból. Jednak większość pacjentów uważa, że warto ponieść ten ból, aby usunąć niechciane włosy.

Nie jest zalecana do okolic bikini

Laserowe usuwanie włosów nie jest dobrym pomysłem, gdy jesteś w ciąży. Chociaż niektóre kobiety i tak mogą zdecydować się na ten zabieg, należy skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy poddanie się depilacji laserowej w okolicach bikini jest bezpieczne. Nie wolno Ci również nakładać makijażu na obszar, na którym planujesz usunąć włosy.

Chociaż depilacja laserowa jest popularnym zabiegiem kosmetycznym, nie jest zalecana w czasie ciąży ze względu na potencjalne ryzyko dla rozwijającego się płodu. Wiadomo, że zabieg ten powoduje termiczne uszkodzenie mieszków włosowych, co teoretycznie może mieć wpływ na płód i matkę. Ponieważ okolice bikini są wrażliwe, najlepiej, aby kobiety w ciąży odłożyły zabieg do czasu po porodzie. Jeśli znajdziesz się w trakcie depilacji laserowej w ciąży, powinnaś natychmiast ją przerwać i zgłosić się do lekarza. Jeśli nie jest to możliwe, należy porozmawiać z lekarzem o innych alternatywnych sposobach pozbycia się zbędnego owłosienia.

Chociaż depilacja laserowa jest metodą niedrogą i wygodną, może być ryzykowna w czasie ciąży. Obszar wokół brzucha i miednicy jest trudno dostępny, więc możesz potrzebować pomocy partnera, aby dotrzeć do tych miejsc. Chociaż istnieją pewne zagrożenia, standardowe techniki usuwania włosów są ogólnie bezpieczne i skuteczne. Należą do nich elektroliza, elektrolity i zabiegi chemiczne.

Nie jest zalecana dla osób z chorobami skóry lub infekcjami

Chociaż depilacja laserowa jest popularna wśród kobiet pragnących uzyskać gładką, pozbawioną włosów skórę, wiąże się z kilkoma zagrożeniami. Po pierwsze, nie jest bezpieczne dla kobiety w ciąży, aby przejść procedurę, ponieważ jej poziom hormonów jest inny niż u zdrowej kobiety. Ponadto, jest ona bardziej podatna na hiper-pigmentację skóry, stan znany jako melasma. Ma ona również wolniejsze tempo gojenia się po zabiegu laserowym.

Depilacja laserowa nie jest zalecana dla kobiet w ciąży, które mają choroby skóry lub infekcje, a kobiety w ciąży powinny rozpocząć leczenie przed zajściem w ciążę. Zabieg trwa kilka sesji, z przerwą od czterech do sześciu tygodni pomiędzy każdą sesją. Ponadto kobiety, które niedawno miały wykonywane depilację woskiem lub skubanie, powinny odczekać co najmniej miesiąc, zanim poddadzą się depilacji laserowej.

Lasery używane do depilacji laserowej celują w pigment znajdujący się w mieszkach włosowych. Jednak lasery te nie rozróżniają pigmentowanej skóry i pigmentowanych włosów. Ponadto, ciąża wiąże się z hiperpigmentacją wywołaną przez hormony, taką jak melasma i trądzik. Z tego powodu energia lasera może zostać pochłonięta przez zaciemnione obszary i spowodować oparzenie. Jeśli obawiasz się oparzenia skóry, możesz zastosować krem znieczulający lub kriogeniczny system chłodzenia.

Osoby z bliznami keloidowymi lub przerostowymi powinny unikać depilacji laserowej. Osoby z vitiligo, chorobą skóry powodującą depigmentację, również powinny poczekać przed poddaniem się depilacji laserowej. Osoby z silnymi reakcjami histaminowymi również nie nadają się do zabiegu. Wreszcie, osoby z otwartą lub popękaną skórą powinny poczekać, aż zostanie ona wyleczona przed poddaniem się depilacji laserowej.

Podobne tematy